contact-us
close-form

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  נדל"ן ברומניה

  תאריך 03/05/2022

  יואל

  רומניה. מדינה שרק לפני 30 שנה השתחררה מכבלי השלטון הקומוניסטי שמנע ממנה להתפתח. המדינה שנחשבה למעצמת נדל"ן בשנות האלפיים, אך גרמה לישראלים רבים לאבד כספים בשל המשבר הכלכלי של 2008. בשנים שלאחר מכן הגיעה ירידה קשה בתחום, אבל עם השנים מעמד הנדל"ן ברומניה חוזר לאיתנו, כשעכשיו, בסבב השני, משקיעים רבים חוזרים ונוהרים לקנות בה דירות.

  בזכות המשבר הכלכלי אנו נהנים כיום מדירות בעלות נמוכה מאוד, שערכן עתיד לגדול בזכות הביקוש לדירות ברומניה, האוכלוסיה האוניברסיטאית הענפה ותעשיית ההיי-טק המתפתחת במדינה. לכך תוסיפו עלות מחיה נמוכה, חינוך מתקדם ובילויים ענפים, ותקבלו מדינה מבטיחה ומשגשגת שעתידה להתייקר בשנים הבאות ולהניב תשואה יפה למשקיעים כיום.

  האתגר המרכזי העומד בפני הבאים לרכוש נכס להשקעת נדל"ן ברומניה הן המגבלות הבירוקרטיות העומדות בפניו. לפי חוקי ממשלת רומניה, מי שרוצה לרכוש נכס במדינה חייב להיות אזרח רומני או בעל שותפות/עסק ברומניה. ניתן להיעזר גם באזרחים מקומיים לצורך העניין, או לפתוח חברה בשותפות עם אזרחים רומניים. כך נוצרו בשנים האחרונות סיפורים לא נעימים בהם אזרחים זרים התלהבו מאופציית רכישה מפתה שהוצגה להם, תלו את אמונם באדם חיצוני, ומצאו את עצמם במצב של הפסד בו האזרח הרומני לקח את הכסף וסירב לקיים את העסקה. לכן, שימו לב לקיים עסקאות נדל"ן ברומניה רק כאשר ברשותכם עורך דין המתמצא בכל פרטי העסקה ומסמכים חתומים וחוקיים.

  חברות מקצועיות, בין אם רומניות ובין אם ישראליות בעלות מגעים ברומניה, יוכלו לסייע לכם להשיג את הנדל"ן המבוקש. שימו לב לבדוק בקפדנות את העסקה, רמת הבטחון והגורמים המעורבים בה.

  בסופו של דבר, דווקא משום שהעסקה תצטרך להיעשות בשבע עיניים, נמליץ מאוד לחקור ולמצוא את הנכס הרומני המתאים עבורכם. זוהי מדינה מתפתחת בעלת פוטנציאל עצום, המעורבות הגוברת של בעלי הנכס והאחריות שתצטרכו לגייס בתהליך יגרמו לנכס להפוך להשקעה יציבה ומבוססת במיוחד.

  אז לאילו היבטים תצטרכו לשים לב? בואו נראה:

  מס על שכר דירה

  10% מס על הכנסות שכר דירה לזרים. ולכן צריך להשלים את ה-5% מס בארץ.

  מס רכישה

  על רכישת הנדל"ן אין צורך לשלם, אלא רק 3% על מכירתו. המחירים הנמוכים מתקזזים עם המע"מ, שגובהו 19%. היתרון הוא שמשקיעים ישראלים זכאים להזדכות על מס כפול בנכסים שלהם, בזכות הסכם בין ישראל לרומניה.

  משכנתא מקומית

  לקבל משכנתא ברומניה זה אפשרי. אבל מומלץ לשלם כמה שיותר מהון עצמי.

  תשואה שנתית

  בבוקרשט – לרוב התשואה תהיה עד 8%. באזורים טובים ובערים מתפתחות, היא עשויה להיות בין 7% ל-12%.

  Airbnb

  כבר יצא לכם לטייל ברומניה? בטח! המדינה מפותחת מאוד בתחום התיירות. נמליץ לכם להשקיע בעיצוב החיצוני ובמיקום פופולרי כדי ליצור חוויה מושכת לתיירים.

  שוק נדלן חופשי

  כמו שהזכרנו, תצטרכו להשיג שותפות עם אזרחים רומניים, אך ברגע שתיכנסו לשוק – התשואה שווה את המאמץ.

  מידע על שוק הנדל"ן והכלכלה ברומניה

  סוגים שונים של השקעות בשוק הנדלן ברומניה

  בבחירת סוג הנדל"ן בו תרצו להשקיע יש כמה אופציות. דירות למגורים הן אופציה מצוינת להשקעה ממספר סיבות: ראשית, הביקוש הגדול שיש בשוק הרומני כתוצאה ממחסור בדירות למגורים. שנית, הממשלה הרומנית יצאה בפרויקט לפיו ניתנות משכנתאות בתנאים מעולים וכיסוי גבוה על המדינה, כדי לעודד רכישת דירות. מה שהופך את האופציה למכירת הנכס בעתיד לכדאית ומשתלמת. בנוסף, בערים רבות מתפתחים מרכזי מסחר, פיתוח ולימודים, שמושכים אליהם הגירה גבוהה מחוץ לרומניה ובתוכה.

  האופציה השנייה היא רכישת קרקע. במקרה כזה חשוב לשים לב באיזו קרקע מדובר: יש לבדוק שהיא לא ניצבת בסמוך לפרויקטים מכשילים ושהיא לא מבודדת מדי או מיועדת לחקלאות. גם רכישת קרקע בטווח החיצוני של העיר עלולה להיות מסוכנת, משום שלא תמיד תתממש הציפייה לפיה העיר תתרחב החוצה. לכן נמליץ לחקור את השטח היטב בעזרת מדריך מקומי או אדם מהימן שמבין ברקע האזורי, ויוכל לייעץ לכם באשר לפוטנציאל במקום.

  בנוסף, ניתן לרכוש נדל"ן המיועד למשרדים ואזורי תעשייה. כאמור, האופציות התיירותיות ותחומי ההיי-טק במדינה מתפתחים מיום ליום, בזכות פיתוח פנימי וכניסת חברות חיצוניות שרואות בכוח העבודה הרומני אפיק מצוין, וזו אופציה מעולה שתוכל לחסוך לכם חששות רבים.

  ערים מומלצות לרכישת נדלן ברומניה

  אז איפה לקנות?

  ראשית, בוקרשט – העיר היפה, המרכזית והמפותחת ברומניה מהווה מוקד עלייה לרגל לתיירים שמחפשים עיר אירופאית לבילויים, כך שהתיירות הענפה תגדיל את ערך הבתים. שימו לב שכאשר מחליטים לקנות נדל"ן בבוקרשט תעשו זאת באזורים טובים ומומלצים, על מנת שלא תקבלו דירה באזור חלש שתניב ערך מועט.

  ערים נוספות מתפתחות במהירות ברומניה של היום, בזכות כניסת ההיי-טק ותעשיות הטכנולוגיה לרומניה. הביקוש לדירות טובות ולמשרדים עולה בהתמדה. מקומות כמו טימישוארהבראשוביאשי וקלוז' שווים הצצה כמטרה לעסקת הנדל"ן שלכם בזכות אוכלוסייה אוניברסיטאית ותיירות מתפתחת. גם מערב המדינה הוא אזור חזק במיוחד עם התגברות התעשיות הטכנולוגיות והתחזקות התשתיות.

  למה כדאי לשים לב ברכישת נדלן ברומניה?

  ראשית, שימו לב לגודל הדירות הרצוי והמבנה שלהן. טעות שמשקיעים ישראליים רבים עשו בסבב "הקודם" היא רכישת דירה ויפוץ שלה לדירה יוקרתית, כשבפועל אזרחים רומנים רבים אינם מחפשים את הדירה המושקעת אלא דירה זולה. לכן, אם תלכו לכיוון של נדל"ן למגורים, תוכלו להסתפק בדירות שלושה חדרים בעלות נמוכה, ולהפיק מהן רווח גבוה.

  בנוסף, בדקו את מיקום הקרקע ואת התכניות סביבה. לא תרצו למצוא את עצמכם עם קרקע לא יעילה, מרוחקת או מיועדת לחקלאות. התייעצו עם מומחים מקומיים ובחרו מקום שישתלם בהמשך בעל פוטנציאל צמיחה.

  כתיבת תגובה

  banner