קפריסין

נדל"ן בקפריסין

ישראלים רבים מוצאים את קפריסין כמדינת נופש אטרקטיבית הודות למחירי התיירות הנמוכים שלה. היא נמצאת במרחק של פחות משעת טיסה ומציעה שפע אטרקציות ומקומות בילוי לישראלים ולתיירים מכל העולם. אבל בזמן האחרון יותר ויותר משקיעים מגלים שלקפריסין יש צד משתלם נוסף והוא השקעות הנדל"ן.

למי שלא מכיר, קפריסין הוא האי השלישי בגודלו במזרח התיכון שנמצא בין סוריה לתורכיה. הוא מחולק לשני חלקים, החצי הצפוני שנמצא בשלטון התורכי, והחצי

הדרומי בשליטת רפובליקת קפריסין היוונית. חשוב לציין שההתייחסות במאמר זה היא לגבי החצי הדרומי של האי, שנחשב כיעד תיירותי פופולרי. לעומת החלק התורכי אשר ממשלתה אינה מוכרת על ידי אף מדינה, פרט לטורקיה, וכמו כן אינה מוכרת על ידי האו"ם.

קפריסין היא מדינה צעירה שנוסדה ב1960 לאחר מאבקי כוחות בין השלטונות הבריטיים והתורכיים. רוב המדינה מורכבת מכפרים ועיירות קטנות, לכן עיקר הכלכלה שלה הייתה מבוססת על גידולים חקלאיים. כיום הכלכלה מתבססת על מיליוני התיירים מאירופה שפוקדים את המדינה כ־2.5 מיליון בשנה על 1.2 מיליון תושבים. בנוסף, מזג האוויר הנעים של קפריסין מאפשר לה לקלוט בכל עונות השנה תיירים מכל העולם בבתי מלון, צימרים, עיירות נופש ועוד.

השינוי שהוביל את כלכלתה של קפריסין להתבסס על התיירות נבע בעיקר מההצטרפות לאיחוד האירופי. זו אפשרה לה להכניס את מטבע האירו לשימוש בהמרה של 1.71 ללירה קפריסאית, ונתנה לה מעמד שווה לשכנותיה מהצפון.

יש לציין כי בשנת 2013 חוותה קפריסין משבר כלכלי חזק כתוצאה מחוב באיחוד האירופי, אך לאחר כשלוש שנים היא הצליחה להתייצב וכיום היא ממשיכה במגמת עלייה.

מס על שכר דירה

הכל תלוי בגובה ההכנסות השנתיות – עד 19,500 אירו הכנסה שנתית לא תצטרכו לשלם מס על שכר הדירה שלכם. מ19,500 אירו ומעלה גובה המס יהיה בין 20% – 35% בהתאם להכנסה השנתית.

מס רכישה

מס הרכישה בקפריסין תלוי בסכום הרכישה ונע בין 3% לנכסים בשווי עד 85,000€, ועד 8% לנכסים בשווי 170,000€ ומעלה. בנוסף תצרכו לשלם מס בולים שנע בין 0.15-0.20% משווי העסקה.

משכנתא מקומית

עבור משכנתא לרכישת נדל"ן עליכם לבוא מוכנים עם הון עצמי של בין 20% – 40%, אך כמובן המשכנתא תלויה בפרמטרים נוספים כמו שווי הנכס, גובה הכנסה וכדו'. לאור המשבר הכלכלי ב2013, על מנת לקבל משכנתא תצטרכו למלא טפסים רבים יותר מאשר בישראל. טיפול לא נכון בטפסים ובהגשתם עלול לפגוע ביכולת לקבל משכנתא ולכן חשוב לבצע את הגשת הבקשה יחד עם חברה מוסמכת.

תשואה שנתית

מבחינת תשואה, שוק הנדל"ן בקפריסין מספק תוצאות מצוינות – התשואה הממוצעת עומדת על כ-5%.

Airbnb

לאור הפופולריות, חלה עלייה בהשכרת דירות AIRBNB על פני מלונות ובתי נופש קטנים. לכן מומלץ לשקול לרכוש דירה כזו ולהשכיר אותה דרך הפלטפורמה.

שוק נדלן חופשי

ניתן לרכוש נדל"ן בצורה עצמאית כתושב זר או כחברה רשומה ואפילו לקבל אזרחות אירופאית במידה ושווי הנכס גבוה.

מידע על שוק הנדל"ן והכלכלה בקפריסין

כל המידע על נדל"ן בקפריסין

לאור המשבר הכלכלי הממשלה הקפריסאית החליטה לבצע פעולות מסוימות על מנת לעודד תיירות, דבר שמשפיע באופן ישיר ועקיף על שוק הנדל"ן שלה.

ראשית, לקפריסין יש הקלות גדולות ברישום ומיסוי תושבים וחברות. לתושבים יש פטור ממס כל עוד הכנסתם השנתית לא עולה על 19,500 אירו, ומס החברות הוא נמוך ועומד על 12.5% בלבד בהשוואה לישראל בה המיסוי על החברות עומד על 23%.

מעבר לעובדה שנדל"ן בקפריסין הוא זול יחסית, משקיעים רבים וביניהם ישראלים מבינים שהערך של בית או דירת נופש קרובה לישראל גדול גם עבורם. חלק מהמשקיעים רוכשים נכס בקפריסין, נמצאים בו תקופת זמן מסוימת ובשאר הזמן נותנים לחברה חיצונית לטפל בנכס ולהשכירו לתיירים אחרים.

בנוסף לכך, העובדה שהתל"ג נמצא בעלייה מתמדת מדי שנה ובשנת 2017 עמד על 35,170$, הניב למשקיעים רבים תשואה גדולה מהנכסים שרכשו מספר שנים קודם לכן. המגמה רק ממשיכה לעלות, וזה הזמן שלכם לקפוץ על ההזדמנות ולהשקיע בנדל"ן שגם יהווה עבורכם בית נופש מתי שתרצו.

איפה כדאי לרכוש נדל"ן בקפריסין?

כמובן שההשקעה הטובה ביותר, היא לרכוש נדל"ן היכן שמתרכזים מרבית התיירים, ובכך להעלות את סיכויי ההשכרה לתיירים. לכן הבאנו לפניכם כמה ערים מרכזיות בהן תוכלו לרכוש נדל"ן ולהנות גם מתשואה יפה וגם מבית נופש משלכם.

 

נתחיל מפאפוס, עיר חוף תיירותית בעלת מזג אוויר ים תיכוני נעים, עם נמל ומרינה קטנה המשמשים כאטרקציה לתיירים רבים. העיר העתיקה מחולקת לשני חלקים: מרכז העיר בה נמצאים מרבית מקומות המגורים, ופאפוס תחתית, בה נמצאים רוב האתרים הארכיאולוגים, הנמל והאטרקציות התיירותיות שיש לעיר להציע.

אם כבר הזכרנו עיירות נופש עתיקות, נעבור ללימסול, העיר השנייה בגודלה בקפריסין שמהווה תפקיד חשוב במסחר ובכלכלה של האי. זאת בזכות הנמל המפותח הנמצא בחופיה, בו עוברות מאות אוניות משא ותיירות. מעבר לאתרים הארכאולוגים שיש בה, העיר נודעה בזכות הפסטיבלים הגדולים הנערכים בכל עונות השנה בהם משתתפים אלפי תיירים מאירופה.

נעבור לעיר הבירה של קפריסין – ניקוסיה. ניקוסיה הפכה ליעד מרכזי של השקעות נדל"ן בזכות הפיתוח העירוני שלה. מדובר בעיר בעלת פוטנציאל תשואה גבוה, מכיוון שהביקוש כאן הוא לא רק מהצד התיירותי, אלא גם ממקומיים שעוברים מכפרים מרוחקים לעיר הגדולה.

איך משיגים נדלן בקפריסין?

לאור הטבות המס שקפריסין מעניקה לחברות (מס חברות של עד 12.5%), מומלץ לבצע את רכישת הנדל"ן לאחר פתיחת חברה מקומית בכדי להקל על הליך ההשקעה. כדי לרכוש נדל"ן לא חובה לקבל אזרחות קפריסאית, אבל במידה והשקעתם מעל ל500,000 אירו בדירת מגורים, תוכלו להגיש בקשה לקבלת אזרחות עבורכם ומשפחתכם.

רצוי להסדיר את כל הרישומים בטאבו וברשויות המקומיות על ידי עורך דין מוסמך, שיעזור לכם להימנע מטעויות וליפול לרמאויות שונות.

תפריט