נדל"ן בצ'כיה

השקעות נדל"ן בחו"ל פופולריות בשנים האחרונות יותר ויותר בקרב משקיעים ישראלים ובצדק. השקעה בנדל"ן בארץ כבר לא מניבה תשואות כבעבר, והמגמה להשקעות נדל"ן בחו"ל רק עולה. אירופה נחשבת כאחת היבשות המשתלמות ביותר עבור משקיעים ישראלים. זאת לאור המרחק הקטן יחסית, היציבות הפיננסית של מרבית המדינות ולאור התיירות הרבה ששוטפת את אירופה בכל עונות השנה.

prague

צ'כיה היא דוגמה לאחת המדינות הללו. מדובר באחת המדינות שנכבשו על ידי ברית המועצות ועד 1993 נקראה צ'כוסלובקיה – כשילוב של צ'כיה וסלובקיה, שכנתה מדרום מזרח. ההיפרדות מהמשטר הקומוניסטי ומסלובקיה, עשתה לה רק טוב. מאז 1999 היא התאוששה מהמיתון הכלכלי שהיה באותה תקופה, והכלכלה שלה הפכה להיות אחת המובילות ביצוא למדינות האיחוד האירופי. כיום התמ"ג השנתי עומד על כ־250 מיליון דולר והכוח הכלכלי שלה רק ממשיך לעלות.

 

משקיעים ישראלים השקיעו בצ'כיה בעיקר בתחום הנדל"ן כבר משנות ה-90. ברגע שצ'כיה נפרדה מסלובקיה והיא החלה לפרוח כלכלית, כמות התיירים הישראלים ובכך גם כמות המשקיעים החלה לגדול. המשכנתאות האטרקטיביות, הנדל"ן הזול והתשואות הגבוהות ממשיכות להציב את צ'כיה כיעד נדל"ן מבטיח.

מס על שכר דירה

15% מס על הכנסות שכר דירה. גם בארץ זה 15% על דירה בחו"ל אבל מכיוון שיש אמנת מס אין כפל.

מס רכישה

מס הרכישה עומד על 4% בלבד משווי הנכס, לא משנה מאיזה סוג.

משכנתא מקומית

בדרך כלל ניתן להשיג משכנתא של בין 70% – 85%. משך המשכנתא משתנה בין 5 ל 25 שנים, לרוב עם שיעורי ריבית קבועים בחמש השנים הראשונות. (מקור)

תשואה שנתית

התשואה השנתית עומדת על 8%-10% מנדל"ן בפראג ובערים הסמוכות. מומלץ להיעזר באיש מקצוע על מנת להעריך את התשואה שתקבלו בהתאם לנכס, למיקום ולביקוש.

Airbnb

תוכלו להשכיר נכסים במקומות מרכזיים בערים הגדולות דרך פלטפורמת AIRBNB לסטודנטים, אנשי עסקים ותיירים. חשוב למצוא מיקום פופולרי ומבוקש כדי למקסם את הרווחים.

שוק נדלן חופשי

תושבים זרים מורשים לרכוש נדל"ן בצ'כיה,  אבל קרקע זה יותר מורכב .

מידע על שוק הנדל"ן והכלכלה בצ'כיה

התמ"ג השנתי של צ'כיה הוא יציב ובמגמת עלייה לא רעה. צ'כיה ממוקמת מקום אחד אחרי ישראל בדירוג תמ"ג לנפש ועומדת במקום ה־36 בעולם עם כ־ 35,000$ לנפש. בנוסף, החוב הממשלתי שלה שנוצר כתוצאה מהלוואות ומכירת אגרות חוב, הולך וקטן עם השנים. נכון ל2019 החוב עומד על 30.8% מהתוצר הגולמי בלבד, ובקצב ירידה של 2% בכל שנה.

צ'כיה היא מדינה בעלת משאבי טבע רבים כגון מכרות פחם, נחושת, כסף וכו'. אותם היא מייצאת למדינות באזור. בנוסף, העובדה שצ'כיה היא חלק מהאיחוד האירופי, פתחה עבורה שוק למדינות נוספות ובכך הכלכלה שלה הצליחה לפרוח – גם לאחר ההפרדה של צ'כוסלובקיה.

עם זאת, המטבע של צ'כיה הוא לא מהחזקים באירופה ושקל אחד שלנו שווה לכ־6.6 כתרים צ'כים. דבר שיאפשר לכם לרכוש יותר נדל"ן במחיר נמוך ולהרוויח תשואה גבוהה. הנתונים הללו מראים כי צ'כיה היא מדינה בעלת יציבות כלכלית, תמ"ג גבוה שמאפשר רמה סוציו-אקונומית מעל הממוצע, ומטבע חלש שיאפשר לכם לנצל אותו לטובתכם.

איך כדאי להשקיע?

השקעות בצ'כיה מתחלקות לשני סוגים:

  1. השקעות במבנים – ניתן לרכוש בניינים עוד בשלב התכנון והבנייה ובכך למכור את הדירות / המשרדים שבהם בשעת האכלוס. ההשקעה אמנם לא זולה, אבל פוטנציאל הרווח והחזר ההשקעה מהשכירות של עשרות דירות / משרדים – הוא גדול.
  2. השקעות בדירות למגורים– התיירות בצ'כיה נמצאת בשיאה ומדי שנה מגיעים אליה כ־20 מיליון תיירים. כדי לממש את פוטנציאל הרווח, תוכלו לרכוש דירות במקומות עם ביקוש גבוה ולהשכיר אותם לתיירים דרך AirBNB, סוכנות נדל"ן או עצמאית.

ערים מומלצות לרכישת נדל"ן בצ'כיה

העיר הפופולרית ביותר להשקעה במדינה, בדומה לבוקרשט של הונגריה – היא פראג.

פראג היא עיר הבירה של צ'כיה. מדובר בעיר גדולה עם 1.2 מיליון תושבים וכ־10 מיליון תיירים שמבקרים אותה מדי שנה. פראג נודעה בשל כמות המצודות, האתרים ההיסטורים והארמונות מלפני מאות שנים. מעבר לכך, עצם זה שפראג היא עיר הבירה, מושקעים בה משאבים רבים לפיתוח התשתיות, התחבורה ופני העיר. דבר שישביח עבורכם את הנכס ללא מאמץ בכל שנה.

פראג מחולקת ל22 רובעים וככל שהרובע יותר קרוב לאתרי תיירות ומקומות בילוי, כך תוכלו להשיג יותר אנשים שישכרו את הדירה שלכם ובכך לקבל תשואה גבוהה.

 

כעת נתאר בקצרה את שלושת הרובעים הפופולריים להשקעה בפראג:

רובע 1 – הרובע המרכזי והיוקרתי ביותר בפראג. אם תרצו תוכלו להשקיע בשכונות יוזפוב, היכן שמתרכזת הקהילה היהודית ואתרי תיירות שונים בית הכנסת של המהר"ל, המוזיאון היהודי, הקניון היוקרתי בצ'כיה ועוד. למרות המחירים, היתרון ברובע הזה הוא שתמיד יהיה מבוקש, לכן ברגע שהצלחתם לרכוש נכס, תוכלו להיות בטוחים שהוא יושכר.

רובע 9 – לא רוצים להתעסק עם תיירים אלא רק עם תושבים? רובע 9 בדיוק בשבילכם. הרובע פופולרי בשל כמות הדירות החדשות הנבנות בו בקצב גבוה. מה שמושך משפחות רבות מרובעים יקרים יותר בעיר, לקבל דירה מרווחת במחיר נוח.

רובע 5 – רובע איכותי שמכיל צעירים ועובדי הייטק, משרדים, פאבים ומקומות בילוי – כך שערך הדירות באזור הולך ועולה באופן יציב משנה לשנה. בנוסף, המיקום האטרקטיבי של הרובע מאפשר גם השכרת הדירות לתיירים.

איך רוכשים נדל"ן בצ'כיה בצורה נכונה?

אחרי שבחרתם את סוג ההשקעה שלכם – בין אם משרדים, דירות לתיירים או לסטודנטים, עליכם לוודא שהמוכר אמין והנכס באמת רשום על שמו בטאבו. לשם כך תצטרכו לשכור עורך דין שיטפל בצד הבירוקרטי על מנת לוודא שאין חובות קודמים או הלוואות שרשומות על הנכס, כך שהנכס יהיה 100% שלכם ללא בעיות.

מכיוון שצ'כיה היא מדינה עם שפה זרה, נמליץ לכם לשכור חברה מתווכת או סוכן נדל"ן שילווה אתכם באיתור הנכס המתאים לכם, מציאת המיקום המדויק וסיוע בכל הליך הרכישה. אחרת, אתם עלולים להגיע לידי אי הבנות עם המוכר, נוכלויות ותהליך רכישה קשה יותר ללא שפה ועזרה מקצועית.

תפריט