גיאורגיה

נדל"ן בגיאורגיה

גיאורגיה היא מדינת קווקז הנמצאת בין מדינות אירופה ואסיה. התוצאה – תערובת של הרי האלפים וחופי ים הפרוסים לאורך הים השחור, בכך המדינה מאפשרת עבור מטיילים רבים לרקוד בשתי החתונות – גם ספורט חורפי בהרים המושלגים, וגם אתרי נופש וספורט ימי. מדובר במדינה עם פוטנציאל נדל"ני אירופאי במחירים של אסיה, לאור מחירי הנדל"ן הנמוכים ופוטנציאל ההשבחה הגבוה. משקיעים ישראלים שמחפשים נדל"ן איכותי באירופה במחיר מוזל, יכולים למצוא את גיאורגיה כיעד מצוין להשקעה ולהשיג תשואות לא רעות בכלל.

מידע על שוק הנדל"ן והכלכלה בגיאורגיה

georgia

גיאורגיה היא מדינה קטנה ומתפתחת שנמצאת בעלייה מתמדת בכל שנה, למרות שהתמ"ג הוא לא גבוה בכלל ועומד על 4,000$ לנפש בקצב צמיחה של כ־5%. לעומת זאת שוק הנדל"ן מראה אחרת כך שב2018 מחירי הנדל"ן עלו בכמעט 25%! תשואה מרשימה שלא רואים בשאר מדינות אירופה.

רפורמות קמו ועלו בגיאורגיה במהלך 30 השנים האחרונות, אך הבולטת בהן היא רפורמת הליברליזציה. הממשלה במטרה להדק את הוצאותיה ולנסות לצמצם את הגרעון התקציבי, הפריטה המוני פרויקטים קטנים, שירותים וחברות בינוניות על מנת לעודד תחרות ולפתח את הכלכלה. בנוסף הממשלה קבעה מס הכנסה אחיד לכולם ללא הבדלי הכנסות בגובה 20%, דבר שיקל עליכם בעניין המיסוי במידה ותשקיעו בפרויקטים גדולים עם תקציבים גבוהים.

כתוצאה מהרפורמות של הממשלה המדינה מוקמה במקום ה­־7 בדירוג המדינות שהכי קל לעשות איתן עסקים. בנוסף חלה צמיחה משמעותית בשוק הנדל"ן והתעשייה, אחוזי האבטלה ירדו בהדרגה והגרעון התקציבי החל להצטמצם. הרפורמה המשיכה גם לפיתוח התיירות – אטרקציות, מקומות בילוי ולינה שימשכו יותר תיירים לנופים עוצרי הנשימה, לטיולי האקסטרים ולאתרי העתיקות שלה. בגיאורגיה ביקרו ב־2019 כחמישה מיליון תיירים והמספרים רק ממשיכים לעלות. המדינה גילתה את התיירות כאפיק כלכלי רווחי, אפילו בקנה מידה של ענף החקלאות שמהווה פקטור משמעותי בכלכלת המדינה.

היום ישראלים רבים מוצאים את גיאורגיה כיעד תיירותי זול הנמצא במרחק של כשלוש שעות טיסה בלבד. דבר שיאפשר לכם בתור משקיעים, לנצל את המרחק הקצר על מנת לבדוק נכסים, לחפש שוכרים ולנהל את הנכס בצורה טובה יותר.

מצד שני צריך לשקול השקעת נדל"ן בגיאורגיה בצורה מקצועית. גיאורגיה ידעה שינויים פוליטיים ומדיניים רבים, לרבות מלחמה ב2008 נגד רוסיה, ולא מעט הפגנות נגד הממשל כתוצאה מאחוזי האבטלה שעדיין נותרו גבוהים. לכן אנחנו ממליצים לכם להיעזר בסוכנות נדל"ן שתייעץ לכם האם כדאי להשקיע בנדל"ן בגיאורגיה בהתאם למציאות העכשווית במדינה.

מס על שכר דירה

כפי שאמרנו, כתוצאה מהרפורמות המיסוי הוא אחיד ועומד על 20% מכל הכנסה שהיא. בין גיאורגיה לישראל קיימת אמנה למניעת כפל מס, כך שתוכלו להיות בטוחים שאתם משלמים מס רק פעם אחת. על הכנסות מגיאורגיה – מס גיאורגי ועל הכנסות מישראל – מס ישראלי. בנוסף קיים מס על רווחי הון בסך 5% בלבד, אמנם לא נמוך במיוחד אבל משתלם מאוד בהשקעת נדל"ן איכותית בגיאורגיה.

מס רכישה

מי שרוכש דירה בגיאורגיה בשווי עד 250 אלף שקל יכול לקבל פטור מלא מתשלום מס רכישה ומס שבח. מס הרכישה נמוך מאוד ועד 35,000 יורו המס יכול להגיע על 2%, מעבר כבר יגיע לפחות מ1%.

משכנתא מקומית

לא משתלם במיוחד לקבל משכנתא בגיאורגיה. אחוזי הריביות מאוד גבוהים יחסית למקומות שונים באירופה ונעים בסביבות 7.5% – 13% בהתאם לתנאי המשכנתא ולבנק המציע. תושבים זרים יכולים לקבל משכנתא, אבל מומלץ לשלב אזרח גיאורגי על מנת לזרז תהליכים ולהוסיף ערבות להלוואה. למידע נוסף

.

.

תשואה שנתית

תשואה משתנה בהתאם למיקום הנכס אך נעה בין 5% – 12%.

Airbnb

AirBNB יכולה להיות פלטפורמה מעולה כדי למשוך תיירים חדשים לנכס שלכם. מומלץ לשלב אותה בערי הנופש כדוגמת בטומי, ולא בערים המרכזיות משום שאין להן שם ביקוש.

.

שוק נדלן חופשי

ניתן לרכוש נדל"ן בגיאורגיה בצורה חופשית ואף הממשלה מעודדת משקיעי חוץ להשקיע במדינה – קדימה, עכשיו תורכם.

איך משיגים נדלן בגיאורגיה?

הרפורמות בגיאורגיה הובילו לידי הקלות משמעותיות במיסוי על נדל"ן בפרט ועסקאות חוץ בכלל. הממשלה עושה כל שביכולתה למשוך משקיעי חוץ לגיאורגיה ולכן הליך הרכישה בגיאורגיה מאוד פשוט, עד כדי רכישת דירה במזומן!

למרות אוכלוסייתה דוברת האנגלית, מומלץ להיעזר בסוכנות נדל"ן. זו תעזור לכם להבין האם מתאימה לכם השקעת נדל"ן בגיאורגיה, שיכולה להניב תשואה משמעותית, אך יחד עם זאת – גם סיכון לא קטן לבחירת מיקום בביקוש נמוך ובכך להפסיד את פוטנציאל הרווח

איפה כדאי לרכוש נדל"ן בגיאורגיה?

  • טביליסי – עיר הבירה של גיאורגיה המהווה מוקד תרבותי, תיירותי ותעשייתי רחב היקף. בעיר ובסביבתה מתגוררים כשני מיליון תושבים, אך למרות זאת היצע הדירות ובתי המגורים גדול מהביקוש. לכן כדאי לשים לב היכן הנכס אותו נרצה לקנות ממוקם והאם יש ביקוש באזור.

בטביליסי נמצא שדה התעופה הגדול ביותר במדינה אליו מגיעים המוני תיירים ומבקרים מכל העולם.
לאור העובדה שטביליסי היא עיר הבירה ולא ממוקמת במקומות תיירות פופולריים, עיקר השקעות הנדל"ן בעיר יהיו בבנייני משרדים או בדירות למגורים, אשר להם יש ביקוש גבוה בבירה. דרך אגב, מדובר באחת מערי הבירה הזולות ביותר באירופה, כך שתוכלו לרכוש נכסים באזורים מבוקשים במחיר נמוך יחסית.

  • בטומי – בשונה מטביליסי, בטומי היא עיר נופש צמודה לים השחור ומונה כ160,000 תושבים. האווירה כאן רגועה יותר ונועדה למחפשים השקעה עבור בתי נופש, צימרים ודירות AIRBNB. כלכלת העיר מתבססת על מסחר ימי, בתי זיקוק לנפט ותעשיות שונות. כך שמעבר לחופי הים המרהיבים, התיירים יוכלו ליהנות משפע אטרקציות וסיורים באזור. בניגוד לטביליסי, כאן בבטומי למדו לקח ויש פיקוח מיוחד על הבנייה בעיר על מנת שלא להציף את השוק בצורה טוטאלית כמו שקרה בעבר בטביליסי. עם זאת ישנו חסרון בעיר, מכיוון שהיא מסתמכת על תיירות קיץ, דבר המקשה עליה להשכיר נכסים בשאר עונות השנה.
תפריט